Kontynuując temat z poprzedniego wpisu, dotyczącego tego, jak przygotować się do zlecenia wykonania strony WWW, dziś chcielibyśmy omówić rodzaje stron internetowych, z jakimi najczęściej można spotkać się w przestrzeni online. Trudno mówić tutaj o jedynej słusznej klasyfikacji witryn WWW. Możemy jednak wskazać cechy oraz funkcje, jakimi charakteryzują się poszczególne typy stron.
Rodzaje stron internetowych – podział ze względu na ilość podstron
Strony internetowe można podzielić względem różnych kryteriów. Najbardziej podstawowym jest podział ze względu na ilość znajdujących się na stronie podstron. W ten sposób wyróżnić możemy strony typu one page oraz multi page.
One page
Strony internetowe typu one page to, jak sama nazwa wskazuje, witryny, które składają się z tylko jednej strony. Nie posiadają żadnych dodatkowych podstron, a użytkownik porusza się wyłącznie w obrębie strony głównej. Często stosowanym zabiegiem w tego typu witrynach jest menu, które po kliknięciu w daną sekcję, przenosi użytkownika do odpowiedniego fragmentu strony. One page wybierany jest szczególnie przez firmy, które nie posiadają zbyt rozbudowanej oferty lub chcąc zamieścić na stronie wyłącznie najważniejsze dane.
Multi page
Strony internetowe multi page to witryny, które zawierają dowolną ilość podstron. Centralną oś multi page stanowi strona główna, natomiast rozbudowane menu umożliwia nawigowanie użytkownika na specjalne, dedykowane podstrony. Strony multi page są znacznie popularniejsze, ponieważ umożliwiają dodawanie bardziej rozbudowanych treści. Najczęściej konstrukcja menu składa się ze strony głównej, oferty oraz informacjach kontaktowych.
Rodzaje stron internetowych – podział ze względu na funkcje
Drugim istotnym wyróżnikiem, za pomocą którego można wskazać rodzaje storn internetowych są funkcje, jakie dana witryna ma spełniać. W ten sposób możemy wyróżnić: strony firmowe, wizytówki, blogi, sklepy online, witryny typu landing page, serwisy, portale i wortale.
Strony firmowe
To najpopularniejszy rodzaj stron WWW. Strona firmowa spełnia głównie funkcję informacyjną – dostarcza informacji o firmie i jej ofercie, a także zachęca użytkowników do skorzystania z jej usług lub produktów. Na witrynę firmową składa się zazwyczaj klika podstron. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stron firmowych:
- strony korporacyjne – to witryny skierowane zwykle do konkretnej grupy docelowej, np. klientów lub inwestorów. Zawierają informacje o firmie, profilu działalności, misji i historii marki;
- strony produktowe – ich celem jest jak najlepsze zaprezentowanie oferty marki. Zawierają głównie zdjęcia i opisy produktów, ceny, recenzje oraz wszelkie treści, które mogą być pomocne w procesie sprzedaży.
Strony wizytówki
To najprostsza forma strony internetowej. Zwykle znajdują się na nich tylko dane, takie jak nazwa firmy, obszar działalności i kontakt. Ponieważ nie są to zbyt rozbudowane witryny, często przybierają formę one page-ów. Z uwagi na ograniczoną ilość treści, marki coraz rzadziej decydują się na ten rodzaj witryny. Strony wizytówki wykorzystywane są głównie przez firmy prowadzące swoje działania w social mediach, dla których witryna ma pełnić wyłącznie rolę dodatkową oraz marek, których działalność w sieci ogranicza się jedynie do zaznaczenia swojej obecności.
Blogi
Mówiąc o blogach, możemy wyróżnić dwa rodzaje stron – blogi osobiste i blogi firmowe.
- Blogi osobiste – prywatne blogi stanowią przede wszystkim przestrzeń dla osób, które pragną dzielić się ze światem swoimi osobistymi przemyśleniami, pomysłami czy zainteresowaniami. Autorzy mają możliwość zarabiania poprzez tworzenie artykułów sponsorowanych oraz polecenia różnego rodzaju produktów.
- Blogi firmowe – firmy decydują się na zakładanie blogów, aby przekazać odbiorcom swoją wiedzę, edukować ich, a co za tym idzie – stawiać się w roli eksperta w danej dziedzinie. Pozwala to na zwiększenie wiarygodności i rozpoznawalności firmy, pomaga przyciągnąć nowych klientów, a także wpływa na lepsze pozycjonowanie marki w wyszukiwarkach.
Blog może stanowić osobną stronę internetową lub być częścią firmowej witryny WWW. Blogi zwykle tworzone są w systemie CMS, który posiada panel administracyjny do samodzielnego zarządzania treścią, dzięki czemu autor może samodzielnie dodawać wpisy i zdjęcia.
Sklepy internetowe
Celem sklepów internetowych jest przede wszystkim prezentacja towarów oraz sprzedaż produktów lub usług przez internet. Podstawą ich funkcjonowania jest możliwość dokonywania płatności internetowych. Oprócz samej oferty możemy znaleźć tam elementy typowe dla innych stron WWW, takie jak informacje o firmie, dane kontaktowe, czy blog.
Strony typu landing page
Landing page to prosta, przejrzysta strona internetowa, zawierająca konkretne informacje na jeden wąski temat. To strony, na które trafiają użytkownicy w celu wykonania konkretnego działania, np. pozostawienia danych kontaktowych czy wzięcia udziału w konkursie. Tego typu witryny tworzy się głównie ze względów reklamowych. Użytkownicy mający styczność z daną reklamą, trafiają na landing page, a tam zachęcani są do podjęcia działania. Zwykle takie strony pozwalają na bardziej szczegółowe rozwinięcie tematu, niż ma to miejsce w przypadku komunikatu reklamowego.
Serwisy, portale i wortale
Serwisy i portale internetowe to rozbudowane witryny WWW, oferujące zróżnicowane treści z wielu dziedzin, takich jak wiadomości z kraju i ze świata, sport, pogoda, motoryzacja czy finanse. A wszystko to w ramach jednej strony. Często oferują ponadto funkcje dodatkowe, takie jak możliwość założenia poczty, czat lub forum. Z kolei wortal to odmiana portalu, która skupia się wyłącznie informacjach z jednej dziedziny, np. kinematografii lub marketingu i skierowane są do jasno określonej grupy odbiorców. Na założenie portalu lub wortalu decydują się najczęściej duże marki, które skupiają się w ramach jednej firmy.
To tylko niektóre, lecz najpopularniejsze rodzaje stron internetowych. Warto podkreślić fakt, że niekiedy trudno jest określić typ danej strony WWW. Często bowiem jedna witryna spełnia jednocześnie kilka funkcji – np. jest stroną firmową, połączoną z blogiem i sklepem. Przed zleceniem wykonania witryny internetowej, warto przemyśleć, jakie rodzaje stron Cię interesują oraz jakie funkcje ma spełniać Twoja przyszła witryna. To w dużej mierze właśnie od tego zależą wszelkie znajdujące się na stronie funkcjonalności, a co za tym idzie – także nakład pracy i koszty jej wykonania. Wiedząc, jaką stronę internetową chcesz, ułatwisz cały proces zarówno sobie, jak i wszystkim osobom pracującym przy powstawaniu i prowadzeniu witryny.