Blog

Wielkimi krokami nadchodzi rozpoczynający się od Black Friday sezon przedświątecznych wyprzedaży. Dziś podpowiadamy właścicielom e-sklepów, jak przygotować się na to zakupowe szaleństwo!

Black Friday to święto uznawane za symboliczny początek przedświątecznych zakupów. Przypada ono na pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia i tym roku wypada 26 listopada. To właśnie na ten dzień większość popularnych sklepów szykuje wyprzedaże i różnego rodzaju akcje promocyjne. Jest to więc idealna okazja do tego, by zwiększyć dotychczasową sprzedaż i przyciągnąć do swojego sklepu internetowego nowych klientów. Bo każdy „przypadkowy” klient, z czasem może okazać się tym najbardziej lojalnym.   

 

Spisu treści

Jak przygotować sklep internetowy na przedświąteczne wyprzedaże?

Zaplanuj swoje działania

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań czy zmian w sklepie internetowym, powinieneś dokładnie przemyśleć i zaplanować swoje kolejne kroki. Tak, by nie tylko przyniosły one zyski, ale też nie naraziły Cię na niepotrzebne koszty. W tym celu warto przeprowadzić analizę rynku i panujących trendów, a także przyjrzeć się działaniom konkurencji. Dzięki temu dowiesz się, jakie produkty warto wypromować, jaką ich cenę zasugerować, a także jak dotrzeć do potencjalnych klientów.

 

 

Wybierz produkty, które będą objęte promocją

Przygotowując swój e-sklep na Black Friday, pamiętaj, że nie wszystkie produkty, które oferujesz muszą znaleźć się na wyprzedaży. Podejdź do tego zadania z rozwagą. Przy selekcji, warto wziąć pod uwagę szczególnie dwie grupy produktów – te, które sprzedają się najlepiej i te, które od miesięcy zalegają na sklepowych półkach. Cały proces powinieneś więc zacząć od przeglądu magazynu i określeniu, które sprzedawane przez Ciebie produkty są bestsellerami. Rabaty na te towary przyciągną do sklepu dużą liczbę klientów. Ci, pod wpływem spontanicznych decyzji, mogą też zdecydować się na zakup innych przecenionych produktów, w tym także tych, których od dawna chcesz pozbyć się ze swojego magazynu. Wybierając towary, które będą objęte akcją rabatową, musisz też pamiętać o tym, że przeceny w Black Friday powinny być naprawdę spektakularne. Jeśli na dany produkt możesz zaoferować tylko 5 czy 10% rabatu, a konkurencja – 50%, prawdopodobnie nikt nie skorzysta z Twojej oferty. Dlatego rabatami obejmuj tylko te produkty, na które możesz zaoferować nieco większą promocję.

 

Zadbaj o zatowarowanie magazynu

Przed Black Friday warto zadbać o dodatkowe zapatrzenie w najchętniej kupowane towary. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której klient kupi produkt, którego w rzeczywistości nie masz lub zawiedziony będzie musiał skorzystać z usług konkurencji. Oczywiście nie chodzi tutaj o szczelne wypełnianie magazynu, a o przemyślane przygotowanie się do wzmożonej ilości zamówień.

 

 

Rozpocznij działania reklamowe

Akcję reklamową warto rozpocząć nieco wcześniej, tak aby informacje o niej dotarły do wszystkich klientów, którzy mogą być zainteresowani Twoją ofertą, a także, by wszystkie zamieszczone w internecie reklamy zdążyły się odpowiednio zaindeksować. Swoje działania reklamowe powinieneś oprzeć na kilku podstawowych filarach:

  • Jeśli posiadasz newsletter lub fanpage na Facebooku, możesz wykorzystać je w swojej kampanii i poinformować o rabatach swoich dotychczasowych klientów.
  • Za pomocą płatnych reklam na Facebooku, możesz z kolei jasno sprecyzować swoją grupę odbiorców względem wielu zmiennych, takich jak wiek, płeć czy zainteresowania, dlatego możesz mieć pewność, że Twoje reklamy dotrą tylko do osób, które rzeczywiście mogą być zainteresowane danym produktem.

  • Natomiast kampanie reklamowe z Google Ads pozwolą Ci na dotarcie do większej grupy odbiorców, za pomocą przeglądanych przez nich stron internetowych i wyszukiwarki Google.

  • Ponadto, kilka tygodni wcześniej, warto też do realizowanych zamówień dołączać np. specjalne kody rabatowe na zakupy w Black Friday, co przyciągnie na wyprzedaże Twoich dotychczasowych klientów.

  • Jeśli na reklamę możesz przeznaczyć większy budżet, możesz zastanowić się także nad nawiązaniem współpracy z blogerami lub influencerami, którzy zareklamują Twój sklep wśród swoich obserwatorów.

Pamiętaj, że im więcej osób dowie się o promocjach w Twoim sklepie, tym więcej klientów odwiedzi Twoją stronę internetową i kupi oferowane przez Ciebie produkty.

 

 

Zoptymalizuj swój sklep internetowy

Kolejnym istotnym krokiem, jaki musisz wykonać organizując akcję promocyjną w swoim sklepie, jest odpowiednia optymalizacja strony internetowej. Pamiętaj, że jeśli Twoja witryna nie działa dobrze, nie jest funkcjonalna i intuicyjna, Twoi potencjalni klienci nie będą chcieli z niej korzystać i udadzą się do konkurencji. Aby tak się nie stało, możesz wykonać kilka prostych zadań, m.in.:

  • Przyspieszyć ładowanie strony – szybkość ładowania witryny, to jeden z najważniejszych czynników, decydujących o tym, czy klient skorzysta z Twoich usług. Przyjmuje się, że jeśli strona otwiera się ponad 2 sekundy, automatycznie rośnie prawdopodobieństwo, że zniecierpliwiony odbiorca zamknie ją szybciej, niż ta prawidłowo się załaduje. Test szybkości strony internetowej możesz wykonać za pomocą bezpłatnych narzędzi, takich jak np. PageSpeed Insights. Jeśli zależy ci na natychmiastowym przyspieszeniu witryny, spróbuj skompresować znajdujące się na niej zdjęcia lub zastanów się nad tymczasowym wyłączeniem mniej istotnych podstron.

  • Przygotować responsywną wersję mobilną – pamiętaj, że większość użytkowników przegląda strony internetowe za pomocą smartfonów. Dlatego tak istotne jest, aby Twoja witryna wyświetlała się prawidłowo nie tylko na monitorze komputera, ale też na ekranach urządzeń mobilnych.

  • Zadbać o odpowiednią nawigację – kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na sprzedaż w Twoim sklepie internetowym jest sposób przemieszczania się na stronie. Cały proces sprzedażowy powinien odbywać się w jak najbardziej intuicyjny i łatwy sposób. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo sprzedaży i jak najszybciej finalizować transakcje, usuń ze ścieżki zakupowej niepotrzebne „rozpraszacze”, np. polecenia innych produktów tuż przed dokonaniem płatności, czy konieczność założenia konta w serwisie.

 

 

  • Zwiększyć wydajność serwera – wzmożony ruch w Twoim sklepie internetowym może powodować problemy z wydajnością serwera. Aby mieć pewność, że ten  nie przestanie działać w najważniejszym momencie, warto  przeprowadzić testy wydajnościowe i w razie konieczności zwiększyć moc swojego dotychczasowego serwera lub zmienić go na bardziej wytrzymały. Być może zapłacisz za to nieco więcej, ale koszty te to nic w porównaniu do tego, ile możesz stracić, jeśli Twoja strona zostanie wyłączona lub będzie niedostępna w tym najgorętszym pod względem sprzedaży okresie. Ponadto, na czas trwania Black Week, warto zaangażować również dział IT, który na bieżąco będzie mógł rozwiązywać wszelkie ewentualne problemy i naprawiać występujące na stronie błędy.  

  • Zaktualizować swoją witrynę – oczywiście nie chodzi tutaj o całkowitą przebudowę e-sklepu. Po prostu upewnij się, że wszystkie zdjęcia i opisy produktów, które chcesz objąć akcją promocyjną są aktualne. Warto także dodać odpowiednią zakładkę, która pozwoli klientom w jednym miejscu przeglądać wszystkie produkty objęte rabatem lub podstronę z pomysłami na prezenty.

 

 

Zadbaj o sprawną obsługę e-sklepu

Ostatnim elementem, o jakim powinieneś pamiętać planując Black Friday, jest sama obsługa sklepu internetowego. Przygotuj się nie tylko na zwiększoną liczbę zamówień, ale też zwrotów, maili, telefonów i zapytań od klientów. Ponadto, w okresie przedświątecznym klientom szczególnie zależy na szybkości dostawy. Dobrym pomysłem może okazać się więc zorganizowanie dodatkowych rąk do pracy.

 

Przygotowania do przedświątecznego szału zakupów powinny zacząć się jak najszybciej, a konkretne działania – być dobrze przemyślane, tak, by jak najbardziej zmaksymalizować zyski. Pamiętaj jednak, że o swój sklep internetowy powinieneś dbać nie tylko w okresie przedświątecznych zakupów, ale przez cały rok. Stałe rozwijanie oferty, czy regularne prowadzenie działań reklamowych pozwolą ci na dotarcie do nowych grup odbiorców i zbudowanie grona zaufanych klientów.

 


Potrzebujesz strony internetowej? A może chciałbyś zaktualizować i odświeżyć swoją witrynę? Zgłoś się do nas po DARMOWĄ WYCENĘ!

Sprawdź inne wpisy