Blog

Spisu treści

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie stron internetowych to pojęcie nieodłącznie związane z wyszukiwarkami internetowymi. Pozycjonowanie to prowadzenie wszelkich działań z zakresu informatyki, copywritingu i marketingu, które mają na celu zwiększenie widoczności naszej witryny w wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja danej strony WWW – tym wyższe prawdopodobieństwo, że zainteresowani odbiorcy odwiedzą naszą witrynę i skorzystają z oferowanych przez nas produktów czy usług.

Z czego składa się proces pozycjonowania?

Pozycjonowanie stron internetowych to niezwykle złożony proces, wymagający ciągłości i stałej aktualizacji. Polega przede wszystkim na dążeniu do poprawy wszystkich elementów strony, które mają lub mogą mieć wpływ na pozycję witryny na liście wyników wyszukiwania. Elementami składającymi się na ten proces są m.in.:

  • Prawidłowa optymalizacja kodu HTML strony;
  • Przygotowanie oraz odpowiednia optymalizacja treści na stronie internetowej (np. zastosowanie właściwych nagłówków i słów kluczowych);
  • Zbudowanie prawidłowej struktury witryny (np. podział na podstrony) oraz usprawnienie jej funkcjonowania (szybkość ładowania, eliminacja występujących błędów);
  • Linkowanie – pozyskiwanie linków z innych stron internetowych (np. poprzez tworzenie artykułów, zakup linków, marketing szeptany, czy współpracę z innymi portalami);
  • Stworzenie mobilnej wersji strony internetowej.

Czym są wyniki wyszukiwania?

Zapewne każdy z nas wielokrotnie korzystał z wyszukiwarki internetowej Google i doskonale wie, jak wygląda lista wyników wyszukiwania – po wpisaniu w odpowiednim miejscu interesującego nas hasła, otrzymujemy długą, składającą się z nawet kilkudziesięciu stron, listę z adresami witryn pasujących do naszego zapytania.

Zwykle kilka pierwszych i ostatnich linków na liście to reklamy, czyli tzw. płatne wyniki wyszukiwania, o których więcej powiemy sobie w innym wpisie. Dziś jednak interesują nas pozostałe adresy, czyli tzw. naturalne wyniki wyszukiwania. Popularny jest pogląd, że strony zajmujące określone pozycje na liście wyników ułożone są na wzór swego rodzaju rankingu – od najlepszej do najgorszej witryny. To błąd! Wysokie miejsca w naturalnych wynikach wyszukiwania nierzadko są wynikiem wielomiesięcznej, żmudnej pracy webmasterów zajmujących się pozycjonowaniem danych witryn.


Co wpływa na kolejność wyników wyszukiwania?

Kolejność adresów na liście wyników wyszukiwania nie jest dziełem przypadku. Za układ linków na liście odpowiedzialny jest specjalny algorytm, którego zadaniem jest pokazywanie nam stron, które będą jak najlepiej odpowiadać na zadane przez nas pytanie. Do tej pory nie jest zanany ani dokładny sposób działania algorytmu, ani ilość czynników wpływających na wyniki wyszukiwania (może być ich nawet ok. 200). Na podstawie doświadczenia i spostrzeżeń specjalistów od pozycjonowania stron internetowych można jednak dokonać ogólnego podziału tychże czynników. Do najważniejszych grup należą przede wszystkim:


Dlaczego warto pozycjonować stronę internetową?

Sam fakt posiadania strony to dopiero połowa drogi do osiągnięcia sukcesu w Internecie. Równie ważne jak sama strona internetowa jest także dążenie do tego, by nasza witryna była widoczna dla każdego, kto szuka oferowanych przez nas informacji, produktów czy usług. Badania dowodzą, że ponad 90% internautów ogranicza przeglądanie listy wyników wyszukiwania do zaledwie dwóch pierwszych stron. Oznacza to więc, że jeśli Twoja witryna znajduje się na dalszych pozycjach, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że potencjalny klient do niej dotrze.

To tylko niektóre z wielu, wielu powodów, dla których warto pozycjonować stronę internetową. Chcesz zacząć skutecznie rozwijać swój biznes w Sieci? Zapoznaj się z naszą ofertą!


Wszelkie pytania prosimy kierować poprzez FORMULARZ KONTAKTOWY na stronie internetowej, ADRES MAILOWY, FANPAGE NA FACEBOOKU lub TELEFONICZNIE.

Sprawdź inne wpisy