Dziś Halloween, czyli znane nam wszystkim święto strachu i grozy. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jakimi „potworkami” strony internetowe odstraszają swoich odbiorców. Gotowi? To zaczynamy!
Brak wersji mobilnej
Naszą listę rozpoczynamy od stron internetowych, które nie posiadają swojej wersji na urządzenia mobilne. Nachodzące na siebie grafiki, treści niedopasowane do szerokości telefonu, reklamy, których nie da się zamknąć… To tylko niektóre problemy, z którymi muszą borykać się osoby przeglądające strony WWW za pomocą smartfonów i tabletów. Responsywna strona internetowa dostosowuje się do różnych rozdzielczości ekranów, dlatego zawsze prezentuje się świetnie, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu ją wyświetlisz.
Powolne ładowanie strony
Nikt z nas nie lubi czekać. Szczególnie w Internecie. Zwykle korzystamy z niego w celu znalezienia konkretnej informacji w jak najkrótszym czasie. Jeśli więc Twoja strona ładuje się powoli, możesz mieć pewność, że odbiorca zamknie ją szybciej, niż ta prawidłowo się otworzy. Jak przyspieszyć szybkość ładowania strony? Najpierw należy zastanowić się, dlaczego strona ładuje się dłużej niż inne. Zwykle przyczyną jest za duża waga zdjęć lub niepotrzebnie zainstalowane elementy. Aby zwiększyć prędkość strony możesz więc:
- skompresować zdjęcia i pliki graficzne – dzięki temu zmniejszysz ich wagę bez straty na jakości. Możesz to zrobić za pomocą darmowych narzędzi, takich jak np. TinyJPG czy ResizePixel;
- jeśli Twoja strona została wykonana za pomocą systemu CMS, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są na niej zainstalowane niepotrzebne, dodatkowe wtyczki, z których tak naprawdę nie korzystasz. Usunięcie ich skróci kod strony, a co za tym idzie – przyspieszy prędkość jej działania;
Zmiany te możesz wykonać samodzielnie. Jeśli jednak mimo to, Twoja strona nadal ładuje się powoli, konieczna może okazać się ingerencja developera, który odpowiednio zoptymalizuje witrynę. Niekiedy zdarza się też, że problemy z prędkością ładowania leżą po stronie serwera. W takim przypadku należy skontaktować się z dostawcą hostingu lub po prostu zmienić hosting na bardziej wydajny.
Nieprzemyślana nawigacja
Poruszanie się po stronie WWW to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy klient pozostanie na niej, czy może uda się do konkurencji. Istotne jest więc to, aby odbiorca mógł w łatwy i szybki sposób wyszukać interesującą go informację oraz bez problemu przechodzić do kolejnych podstron. To może zapewnić mu przejrzyste menu oraz czytelny układ treści. Co zrobić, żeby zwiększyć intuicyjność strony? Niekiedy wystarczy po prostu przeredagować poszczególne teksty, zmienić układ menu lub dodać kilka przycisków ułatwiających przechodzenie do kolejnych sekcji. W niektórych przypadkach niezbędna jednak może okazać się reorganizacja całej strony lub nawet stworzenie jej od nowa.
Przestarzały, nieatrakcyjny design strony
To, jak wygląda strona internetowa w dużej mierze wpływa na postrzeganie całej marki przez potencjalnych klientów. Dobrze zaprojektowana strona WWW powinna być przede wszystkim atrakcyjna wizualnie, spójna i czytelna. Istotną kwestię odgrywa tutaj dobór kolorów, elementów graficznych, a także rodzaj zastosowanych fontów. O ile jednak gust to kwestia bardzo indywidualna i każdemu może podobać się coś innego, o tyle koniecznie należy zadbać o to, by witryna była funkcjonalna i nowoczesna pod względem technologicznym. Internet stale się rozwija i to, co doskonale sprawdzało się jeszcze 10, 5 czy nawet 3 lata temu, dziś może nie zdawać egzaminu. Stosowanie przestarzałych rozwiązań technologicznych w kodowaniu strony może mieć wpływ na jej złe indeksowanie w wyszukiwarkach czy nieprawidłowe wyświetlanie na poszczególnych urządzeniach. Warto więc co jakiś czas aktualizować i odświeżać swoją witrynę, tak by nadążała ona za aktualnymi trendami.
Niewłaściwa organizacja treści
Tekst to najważniejszy element na stronie internetowej. To z niego klienci dowiadują się o Twojej firmie, usługach, które świadczysz, czy produktach, które sprzedajesz. Powinieneś więc zadbać o to, aby treści te przekazywane były w jak najbardziej czytelny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Rozwlekłe, przeładowane nienaturalnymi frazami kluczowymi opisy, mogą szybko znużyć odbiorcę. Warto więc pisać możliwie krótko i zwięźle, eksponując przy tym najważniejsze informacje. Oprócz warstwy merytorycznej istotny jest także sam sposób prezentacji treści. Długie, „sztywne” bloki tekstu mogą skutecznie odstraszać odbiorców. Zamiast tego, warto zadbać o prawidłowy podział tekstu na akapity, rozdzielać części artykułu odpowiednimi nagłówkami, a także urozmaicać go poprzez różnego rodzaju infografiki, banery, statystyki, wypunktowania czy listy.
Irytujące reklamy
Dużym błędem ze strony właścicieli witryn internetowych jest przeładowywanie stron dużą ilością reklam. Oczywiście, reklamy są nieodłącznym elementem naszego życia, a w natknięcie się na nie w przestrzeni internetowej jest niemal nieuniknione. Istotne jest jednak to, ile reklam zamieszczamy na stronie, a także to, w jaki sposób „atakują” one odbiorców – czy jest to niewielka reklama gdzieś z boku ekranu, pojawiający się znienacka głośny dźwięk, a może duży wyskakujący pop-up. Wszystko to może sprawić, że zanim odbiorca dotrze do interesujących go informacji, poirytowany po prostu zamknie stronę. Ponadto warto zastanowić się, czy umieszczenie danej reklamy na stronie w ogóle ma sens. Należy zdać sobie bowiem sprawę z tego, że to, co może być „opłacalnym dodatkiem” na blogach, czy portalach plotkarskich, w przypadku oficjalnej strony firmowej może być odbierane jako nieprofesjonalne, czy wręcz niedopuszczalne.
To tylko kilka z wielu „upiorów” jakimi straszą nas witryny internetowe. Jeśli na Twojej stronie WWW jest taki „potworek” powinieneś jak najszybciej go przepędzić, zanim Twoi klienci uciekną przed nim w popłochu!