Co trzeba wiedzieć przed zleceniem stworzenia strony WWW?

Co trzeba wiedzieć przed zleceniem stworzenia strony WWW?

Wielu klientów zgłasza się do programistów i developerów z prostym pytaniem – ile kosztuje strona internetowa? Nie ma jednak prostej, jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda witryna jest inna, każda wygląda inaczej, posiada inne funkcjonalności i do stworzenia każdej z nich potrzeba innych nakładów czasu i pracy. Trudno wycenić to, jaki będzie całkowity koszt projektu bez konkretnych danych na jego temat. Zastanawiasz się, co trzeba wiedzieć przed zleceniem stworzenia strony internetowej? Poniżej przedstawiamy krótką listę informacji, które powinieneś przygotować przed zleceniem zaprogramowania witryny WWW.

Koncepcja projektu 

To zbiór podstawowych informacji, które również i Tobie ułatwią dalsze prace nad projektem. Planując stronę internetową, musisz odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań:

  • Jaki jest profil Twojej działalności? Czego ma dotyczyć strona?
  • W jakim celu chcesz stworzyć stronę – aby zwiększyć sprzedaż? Dotrzeć do nowych grup klientów? Przedstawić swoją ofertę? Zaprezentować portfolio? A może chcesz po prostu dzielić się swoją pasja za pomocą bloga?
  • Kim jest Twoja grupa docelowa?

Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci w określeniu charakteru strony (firmowa, wizytówka, blog, sklep). Pomocne przy projektowaniu witryny będzie też określenie, kim są osoby, do których chcesz dotrzeć ze swoją stroną. Przykładowo – witryna sklepu internetowego z brandy z różnych zakątków świata, będzie wyglądać zupełnie inaczej niż witryna sklepu z odzieżą dla nastolatków. Podobnie inne oczekiwania co do strony będą mieć pasjonaci tuningu, szukający inspiracji i ciekawostek, a inne – osoby poszukujące mechanika samochodowego. Cały proces tworzenia strony internetowej można porównać do budowania domu, a sam etap zarysowywania koncepcji – do określenia tego, czy chcemy duży czy mały dom, parterowy czy piętrowy? Z tarasem czy bez? Z garażem czy nie? Są to podstawowe założenia i informacje, wokół których tworzony jest cały projekt i z myślą, o których realizujesz wszystkie następne kroki.

Wybór hostingu i domeny 

Wybór domeny i hostingu można z kolei porównać do wyboru działki, na której postawisz swój dom. Dlaczego? Najprościej mówiąc, domena to unikalny adres Twojej strony internetowej, pod którym klienci będą mogli znaleźć Twoją witrynę. Najczęściej jest to po prostu nazwa firmy z dopiskiem „.pl”, „.com” lub „.eu”. Z kolei hosting, to serwer, na którym umieszczone są wszystkie pliki dotyczące strony. To właśnie z niego pobierane są dane, kiedy ktoś odwiedza witrynę. Wybierając hosting i domenę, warto dokładnie sprawdzić opinie o danym dostawcy lub poprosić o radę developera. Hostingi bowiem bardzo różnią się od siebie parametrami i to, co w przypadku jednej strony jest wystarczające, w przypadku drugiej może nie zdawać egzaminu. Ponadto, należy uważać, by nie narazić się na zbyt wysokie koszty. Nagminnie bowiem zdarza się, że dostawcy reklamują swoje usługi jako bardzo tanie lub zachęcają klientów „specjalną ofertą” i niemal groszowymi kosztami użytkowania przez pierwszy rok. Cena ta jednak, w kolejnym roku wzrasta o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych, o czym firmy w jasny sposób nie informują. W tej kwestii należy więc zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek.

Wybór platformy 

Następnie przychodzi czas na wybór materiałów, z jakich chcesz zbudować swój dom. W przypadku strony internetowej to wybór platformy i technologii, w jakiej stworzysz swoją witrynę. Istnieje wiele platform i systemów, w jakich możesz wykonać swoją stronę WWW. Do najbardziej popularnych rodzajów witryn należą strony statyczne, wykonane całkowicie „od zera” w kodzie oraz strony wykonane za pomocą systemów CMS, takich jak WordPress, Presta Shop czy Shopper. Strony statyczne sprawdzają się w szczególności, kiedy na swojej stronie planujesz zamieścić głównie stałe informacje, nie masz potrzeby ciągłego aktualizowania treści czy dodawania nowych. Dzieje się tak, ponieważ wszelkie zmiany na takiej stronie wymagają ingerencji w kod, a co za tym idzie – znajomości zasad i języków programowania. Dlatego też, aby je przeprowadzić, z pewnością będziesz potrzebować pomocy programisty. Z kolei witryny wykonane za pomocą systemu CMS posiadają specjalny panel administracyjny, za pomocą którego, nawet osoby nie mające pojęcia o programowaniu, w łatwy sposób mogą zmienić teksty, dodać zdjęcia, wpisy, czy produkty do sklepu. Dużym plusem systemów CMS jest także niemal nieograniczona liczba wtyczek i funkcjonalności, które pomagają w rozbudowywaniu i uatrakcyjnianiu witryny.

Architektura strony 

Jest to moment, w którym w swoim domu planujesz rozkład pomieszczeń, zastanawiasz się nad ilością pokoi, łazienek, gdzie będzie salon, a gdzie kuchnia. W przypadku strony WWW chodzi głównie o zaplanowanie tego, co chcesz umieścić na swojej stronie, jej struktury oraz drogi, jaką będzie musiał przejść użytkownik, który po raz pierwszy odwiedza Twoją witrynę. W tym celu możesz, choćby na kartce papieru, rozpisać wstępne menu, podział na podkategorie i sekcje. Planując rozmieszczenie poszczególnych treści na stronie, pamiętaj o jej przyszłych użytkownikach, tak by obsługa Twojej strony była dla nich jak najbardziej intuicyjna.

Funkcjonalności 

Funkcjonalności na stronie internetowej można porównać do wszelkich udogodnień, jakie chcesz mieć w swoim domu, takie jak np. inteligentne oświetlenie, podgrzewane podłogi czy system rekuperacji. Są to rzeczy, które musisz wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem prac, ponieważ ich obecność ma wpływ na zastosowane materiały czy wycenę projektu. Nie inaczej jest w przypadku stron internetowych. Dodatkowe funkcje, które chcesz mieć na swojej stronie WWW, w dużej mierze definiują poszczególne etapy realizacji projektu, wpływają na wygląd i architekturę strony, a także na stawkę samego developera. Do przykładowych funkcjonalności stron WWW zaliczyć można:

  • Integrację z różnorodnymi systemami płatności i dostaw;
  • Integrację z kanałami w mediach społecznościowych;
  • Chat;
  • Newsletter;
  • Formularz kontaktowy;
  • Przelicznik walut;
  • Interaktywną mapę z lokalizacją firmy;
  • Firmowy blog.

Wygląd strony 

Kolejnym krokiem w budowie naszego domu jest wybór odpowiadającego nam projektu lub zlecenie tego zadania biurze projektowemu. Podobnie wygląda to w przypadku stron internetowych. Tutaj również możesz wybrać gotowy szablon strony WWW i dostosować jego zawartość do swoich potrzeb. Możesz także zlecić projekt witryny grafikowi. Warto wcześniej przejrzeć kilka stron, zastanowić się nad tym, co Ci się w nich podoba, jakie rozwiązania chciałbyś wprowadzić na swojej stronie. Oczywiście nie chodzi tutaj o kopiowanie stron 1:1, a jedynie wybór poszczególnych elementów i zainspirowanie się nimi. Jeśli pozwala Ci na to budżet, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego grafika, który stworzy projekt makiety Twojej witryny, zawierający wszystkie elementy wyglądu i funkcjonalności oraz pomoże w odpowiednim rozlokowaniu treści. Z jednej strony może wydawać się, że jest to niepotrzebny, dodatkowy koszt, z drugiej – pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy, które musiałbyś przeznaczyć na pracę developera i wprowadzanie przez niego ciągłych zmian i przeróbek. W tym miejscu warto zdecydować się na nawiązanie współpracy z firmą świadczącą kompleksowe usługi – zarówno w kwestii projektów graficznych, jak i programowania.

Zawartość strony 

Ostatnim etapem budowania domu jest wykończenie wnętrza – pomalowanie ścian, położenie podłóg, umeblowanie, rozlokowanie poszczególnych sprzętów. W przypadku stron internetowych jest to wypełnienie witryny treścią w postaci tekstów, zdjęć i grafik. Te drugie zwykle wybiera grafik tworząc projekt strony. Jeśli jednak nie korzystasz z jego usług, musisz zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju grafiki chcesz umieścić na swojej stronie. Wybierając samodzielnie zdjęcia, możesz skorzystać z darmowych lub płatnych banków, takich jak np. Pixabay, Unsplash, Shutterstock lub Adobe Stock. Możesz również wykorzystać własne zdjęcia, szczególnie, jeśli chcesz zaprezentować zespół, pokazać siedzibę firmy, czy portfolio. Drugim niezwykle ważnym elementem strony są znajdujące się na niej teksty. Opis działalności firmy, produktów w sklepie internetowym i wpisy blogowe możesz napisać samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnemu copywriterowi. Tworząc je samodzielnie, musisz pamiętać o odpowiednim podziale tekstu, dodawaniu nagłówków oraz stosowaniu fraz kluczowych, które pomogą w pozycjonowaniu witryny w wynikach wyszukiwania (więcej na temat pozycjonowania w artykule Pozycjonowanie stron internetowych – czym jest, na czym polega i dlaczego warto?). Wszystkie treści, czy to graficzne, czy tekstowe, warto przygotować jeszcze przed rozpoczęciem prac programistycznych, ponieważ to właśnie wokół nich budowana jest cała witryna.

Wszystkie wymienione wyżej czynności mogą wydawać się dość skomplikowane i trudne do wykonania. Szczególnie dla osoby, która nie ma pojęcia na temat stron internetowych i ich powstawania. Mimo to, warto jednak dobrze przemyśleć sobie to, czego oczekujesz od swojej witryny, jej wyglądu i funkcji, jakie ma spełniać. Wszystko to znacznie ułatwi współpracę z developerem, pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy oraz uniknięcie wielu nerwowych sytuacji, wynikających z niejasności i nieporozumień.

Co u nas słychać?

0
+

Zrealizowanych projektów

0
%

Zadowolonych klientów

0
+

Lat doświadczenia

0
k

Linijek kodu